LKP menu
Aktuality
LKP-informace
LKP-historie
LKP-seznamy
Prachovské skály
Pravidla lezení
Ochrana přírody
Omezení
Průvodce
Prvovýstupy
Závady
Vrcholová komise
Historie
Fotogalerie
Lezecká stěna
Chata Yetti
Závody
Galerie lezců
Knihovna
Seriály
Reportáže
Ankety Anketa
Filmový festival Voln
O stránkách Pracuje se na tom...

Počet přístupů: 344535

Aktuální fotografie
Sv. Václav 2011

Sv. Václav 2011

Autor: Ještěr
Datum: září 2011
Vloženo: 2011-10-05
Ochrana přírody
 Ochrana přírody   25.07.2002 09:04  Více
OCHRANA PŘÍRODY

       Již v roce 1933 se rozhodlo o právní ochraně Prachovských skal a byla vyhlášena přírodní rezervace za účelem zachování přírodního bohatství a vědecké hodnoty. Prachovské skály svou unikátností, nádhernými scenériemi patří k nejvyhledávanějším místům v České republice, taktéž patří k nejoblíbenějším horolezeckým terénům. Původní nepřístupnost skalních roklí byla již od minulého století překonána vybudováním schodů. Objevily se zde také první chaty a hotely. V současné době ročně rezervaci navštíví více jak 400.000 návštěvníků, což je na tak malé území, které má rozlohu cca 270 ha, velký počet (1482 návštěvníků/ha). V posledních 20 letech tak dochází k čím dále větší devastaci přírodního prostředí skal včetně snižování druhové rozmanitosti.

       Jen za posledních 100 let z území Prachovských skal vymizelo více jak 100 druhů vyšších rostlin, což znamená více jak 25% ze zjištěných rostlin. I přes snahy státní ochrany přírody nelze zabránit šíření invazních druhů rostlin jako je bolševník obrovský, křídlatka japonská či mech ještě bez českého názvu Orthodontium lineare. Smrkové a borové monokultury, celkové zhoršení životního prostředí (kyselé deště, eutrofizace prostředí) změnily a mění základní ekologické podmínky pro růst původních rostlinných společenstev a na nich závislých živočichů. Pravidelně každý rok jsou zjištěny zástřely dravců a dalších velkých ptáků. Jen v roce 1997 byla vyšetřována fyzická likvidace krkavců velkých v době hnízdění, pravidelně jsou stříleny káně lesní a další dravci. Viditelnou devastací pro každého návštěvníka je eroze skal, které patří tradičním horolezeckým terénům. Největší poškození pozorujeme v oblasti Prachovské jehly, Mnicha, Drážďan, Smítkovy věže a řady dalších. Některé skalní věže byly v minulosti i z těchto důvodů uzavřeny - Orel, Amerika.        Jednou jsme se rozhodli, že Prachovské skály zůstanou zachovány pro příští generace, ale to neznamená, že zůstane jen holé skalní město, zerodované a bez vegetace. Pokud má mít ochrana přírody nějaký smysl, je nutné a přirozené dodržovat zákony - zákon na ochranu přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. a lesní zákon č. 289/1995 Sb.

       Návštěvník je nucen strpět omezení a ctít určitá pravidla (Vyhláška o ochraně přírodního prostředí na území přírodní rezervace Prachovské skály, Pravidla pro lezení v pískovcových oblastech). Proto jsou nejzachovalejší a nejcitlivější úseky trvale zavřeny (Javorový důl, Nový Hrádek, Dračí rokle).

       Horolezectví je relativně mladý sport a především patří k němu skály, určitá romantika a spojení se skálou jako takovou. Očekáváme od skutečných horolezců, že při svých výkonech budou ctít i přírodu, že budou tolerantní k těm skalním věžím, kde se ještě zachoval rostlinný kryt a nebo si ho někteří živočichové dočasně vybrali za svůj domov.

Autoři textu článků Geologie oblasti, Flóra a fauna, Archeologie, Ochrana přírody: Mgr. Martin Košťák, RNDr. Lenka Šoltysová - Okresní muzeum a galerie Jičín Na tomto textu se dále podíleli (radou a korekturami): Pavel Kracík, RNDr. Zdeněk Mrkáček, PhDr. Jan Prostředník, RNDr. Vladimíra Smolíková.

 Na začátek | Více | Komentáře (0)

NÁSTĚNKA

Koupím dětské lezačky vel. 30. Nabídku pošlete na martinakol@volny.cz


Nové stránky

LKP new


Rozhodnutí CHKO Český ráj - souhlasu s provozováním horolezecké činnosti

Stránky ČHS

   ČHS

Klikni na logo pro přístup na www.horosvaz.cz