LKP menu
Aktuality
LKP-informace
LKP-historie
LKP-seznamy
Prachovské skály
Lezecká stěna
Chata Yetti
Závody
Galerie lezců
Knihovna
Seriály
Reportáže
Ankety Anketa
Filmový festival Voln
BMFF-WT 2007
BMFF-WT 2006
BMFF-WT 2005
BMFF-WT 2004
BMFF-WT 2003
O stránkách Pracuje se na tom...

Počet přístupů: 344535

Aktuální fotografie
Sv. Václav 2011

Sv. Václav 2011

Autor: Ještěr
Datum: září 2011
Vloženo: 2011-10-05
BMFF-WT 2005
 III. ročník - Jičín - 10. a 11. června 2005   23.06.2005 17:41  Více

Festivalový plakát 2005

Klikni na plakát pro více informací o III. ročníku!

 Na začátek | Více

 Ohlédnutí za III. ročníkem   23.06.2005 10:08  Více

     Ve dnech 10. a 11. června 2005 proběhl v jičínském Biografu Český ráj již třetí ročník Banff Mountain Film Festival – World Tour.

      Zástupci pořádajícího Lezeckého kroužku Prachov tentokráte měli možnost zúčastnit se na podzim roku 2004 hlavního filmového klání, které probíhá každoročně v kanadském městečku Banff a vybrat tak pro jičínskou projekci to nejlepší, co bylo promítáno. V Jičíně se filmy tradičně promítaly ve zhruba čtyřhodinových blocích ve dvou promítacích večerech. Snímky byly s českými titulky a opatřeny zvukem dolby stereo.

      Festivalové obecenstvo je velmi různorodé a tomu se přizpůsobuje i skladba filmů. Vyznavači zimních sportů si jistě vychutnali krásné záběry sjezdů v hlubokém prašanu kombinované s odvážnou akrobacií na lyžích i snowboardech, bikeři se mohli inspirovat ukázkami toho, co vše se dá na kole sjíždět, milovníci adrenalinových sportů tajili dech při snímcích o paraglaidingu či divoké vodě a v neposlední řadě si přišli na své horolezci při filmech o skalním lezení nebo o himalájské expedici. A kdo vůbec nesportuje, pobavil se třeba u filmu A Russian Wave sledujícím cestu dvou profesionálních kanadských kajakářů na Čukotku. Jejich úkolem bylo zmapovat zdejší řeky a přivézt do oblasti klienty. Počáteční nadšení bylo vystřídáno rozpaky z toho, že v čukotských horách se vyskytují řeky s klidnou vodou naprosto nevhodnou ke sjíždění, ale později se oba kajakáři obstojně asimilovali do prostředí pohodových čukčů, majících po ruce vždy nějaký ten stakan vodky, vesele s nimi rybařili a celou výpravu pojali jako poznávání kulturních rozdílů a mentality mezi svým a jejich světem.

      Ovšem film, který si získal diváky asi nejvíc, se jmenuje Alone across Australia. Jak už název napovídá, zachycuje osamocenou pouť dobrodruha Jona Muira napříč australským kontinentem. Při své 2500 kilometrů dlouhé cestě přešel za 128 dní se svým pejskem pouště, obcházel solná jezera a přitom se živil pouze tím, co mu příroda nabídla. Musel posunout své fyzické i psychické schopnosti až za hranice možností. Často už skoro propadal beznaději a přežil jen díky svému instinktu a dokonalému porozumění přírodě a jejím zákonitostem.

      Z takovéhoto filmu lidskost a odhodlání přímo prýští, stejně tak jako vás nenechá chladným dokument o horolezci, který při jedné ze svých výprav omrzl tak, že mu musely být amputovány podstatné části všech končetin a on i přesto dál vyráží do hor a naučil se žít a lézt s protézami. A k zamyšlení nad tím, jak se vám změní žebříček hodnot, když se vám narodí potomek, vede film Ciao Martina. Simone Moro, jeden z nejznámějších italských horolezců, bilancuje svůj život a kariéru alpinisty během zimního výstupu jižní stěnou Shisha Pangma 2003/2004. Svoji pětiletou dceru Martinu totiž nechal doma a moc se mu po ní stýská .

      Mezi jednotlivými filmy uplatnil, stejně jako v minulých ročnících, své řečnické umění moderátor Václav Žmolík, který jednotlivé snímky uváděl, představoval divákům sponzory festivalu a losoval držitele vstupenek vyhrávající hodnotné ceny. Kromě uměleckých zážitků jste si tak mohli z kina odnést krásné batohy, boty, spacáky, lana, karabiny, sedací úvazky,sportovní oblečení, hůlky ale i cestovní solární dobíječku baterií či knihu od National Geographic. Mimoto měli sponzoři možnost prezentovat své kolekce i v předsálí kina, a ty se těšili v přestávkách velkému zájmu diváků.      Stalo se již tradicí, že v rámci festivalu probíhá i jedna příjemná oficialita, kterou je předávání čestného členství Českého horolezeckého svazu. Nejinak tomu bylo i letos a tentokrát ho obdržel z rukou současné předsedkyně Aleny Čepelkové bývalý mnoholetý předseda Jirka Novák a zatleskali mu i členové výkonného výboru ČHS, kteří měli v Jičíně výjezdní zasedání

      Jako jednu z doprovodných akcí festivalu nutno zmínit zdařilou besedu s účastnicemi expedice Everest 2005. Horolezkyně Soňa Boštíková a Lucka Oršulová promítly v sobotu odpoledne sérii zajímavých fotek doplněnou o poutavé vyprávění zážitků z expedice na nejvyšší horu světa Mt. Everest.

      Besedě ještě předcházela projekce filmu o chráněné krajinné oblasti Český ráj, která slavila letos 50 let od svého založení a je tak nejstarším velkoplošným chráněným územím u nás.Zajímavý snímek přijel uvést RNDr Zdeněk Mrkáček ze SCHKO.

      Za zmínku jistě stojí i další z doprovodných akcí Banff Mountain Film Festivalu a tou bylo slavnostní otevření naučné stezky mapující na Jičínsku místa střetů během prusko-rakouské války v roce 1866. Na Valdštejnově náměstí nejprve zazněl koncert vojenské dechové hudby a následně zde přibližně stovka příslušníků historických vojenských jednotek předvedla bitevní ukázku.

      Oproti předešlým ročníkům Banff Mountain Film Festival – World Tour měl ten letošní přece jenom něco navíc; sobotní dopolední projekci, která byla určena partnerům, sponzorům a hostům festivalu a také zástupcům medií. A druhou potěšující skutečností bylo to, že festival a město Jičín poctil svou návštěvou konzul kanadské ambasády pan Olivier Nicoloff, který se zúčastnil oficielní večeře se zástupci Města a Lezeckého kroužku Prachov, vystoupil na Valdickou bránu a pochopitelně navštívil sobotní večerní projekci, kde pronesl krátkou hodnotící řeč.

      Takže festival úspěšně skončil. Po oba promítací večery bezezbytku vyprodané kino bude motivovat pořadatele při přípravě dalšího, již IV. ročníku. Na podzim se zástupci LKP opět vydají přímo do centra dění – městečka Banff, kde si vyhlídnou filmy pro červnové promítání v Jičíně. A opět nezůstane jen u filmů, budou i doprovodné akce a nějaké to překvapení navíc. Takže se těšte, sledujte web LKP a včas si zamluvte lístky, ať o to nepříjdete. Letos bylo brzo vyprodáno!      Na vaši návštěvu v příštím ročníku se těší realizační team festivalu:

 • Fugas
 • Jana
 • Bobr
 •  Na začátek | Více | Komentáře (0)

  NÁSTĚNKA

  Koupím dětské lezačky vel. 30. Nabídku pošlete na martinakol@volny.cz


  Nové stránky

  LKP new


  Rozhodnutí CHKO Český ráj - souhlasu s provozováním horolezecké činnosti

  Stránky ČHS

     ČHS

  Klikni na logo pro přístup na www.horosvaz.cz