Epilog

 The Banff Mountain Film Festival World Tour 2002/03 – Jičín 14. června 2003

Cesty dobrodružství vedou po mnoha stezkách - od přelézání budov v Bouldru v Coloradu k překonávání východního hřebene Annapurny; od prolamování jazykových a kulturních bariér v Karakoramu k mladému sportovci s tělesným postižením, který na horských lyžařských svazích posouvá hranice lidských dovedností. The Banff Mountain Film Festival (BMFF) je na svém světovém turné zachytil všechny.

BMFF je mezinárodní soutěž s účastí nejlepších světových filmů a video-záznamů s horskou tematikou. Koná se každoročně první listopadový víkend v městě Banff v Albertě (Kanada). První ročník se konal už roku 1976.

Loňský ročník proběhl od 1. do 3. listopadu 2002. Do soutěže se přihlásilo více než 250 filmů z 29 zemí světa. Byly mezi nimi snímky pořízené vysokoškolskými studenty i profesionálními týmy spolupracujícími se společnostmi jako je BBC a National Geographic. Diváky oslovila a inspirovala široká paleta příběhů z horského prostředí, sportu a kultury. Spolu s dobrodruhy jsme mohli navštívit takřka celý světa. Filmy nás zavedly do Kanady, Spojených států, Polska, Norska, Nové Guinei, Švýcarska i Autstrálie.

Komise do finále předem vybere zhruba 40 snímků, které se na festivalu promítnou. Mezinárodní filmová porota vybere nejlepší filmy a udělí jim ceny v osmi kategoriích: Velká cena, Lezení, Horské sporty, Horské prostředí, Kultura v horách, Krátký film s horskou tematikou a Hraný film s horskou tematikou. Obecenstvo rozhodne o vítězi Ceny publika.

Na své si rozhodně přišli všichni návštěvníci festivalu. Vyznavače volného lezení určitě zaujal snímek Front Range Freaks – Urban Ape (prvotřídní cvoci – městská opice),ve kterém uznávaný lezec Timmy O’Neill mění své rodné městečko na hřiště, na kterém slézá budovy, šplhá po sochách, skáče přes zdi a otravuje tím místní obyvatele…všechno jen tak pro zábavu. Film Matter of Doubt je zase osobní vyprávění Jean-Christophe Lafaille o dobývání Annapurny, o náročné cestě, kterou musí navzdory stále se vracející minulosti s Albertem Inurrategim zdolat, aby dosáhli svého cíle. Podobně jako Bruce Parry a Mark Anstice ve filmu Cannibals and Crampons, kteří musejí při svém putování za nejodlehlejší horou Nové Guinee projít tropickou džunglí, kterou dodnes obývají kanibalové.

Příběhy o skutečně vyjímečných lidech jsou snímky Anomaly o Kevinu Connollym, 16tiletém mistrovi v závodním lyžování, který se narodil bez nohou a připravuje se na Americké mistrovství v horských disciplínách pro sportovce s tělesným postižením a dokument The Second Step, který vypovídá o australském horolezci Warrenu MacDonaldovi, kterému byly amputovány obě nohy a přesto dokázal s pomocí protéz vystoupit na Federation Peak v jihovýchodní Tasmánii.

Milovníci adrenalinu jistě vzpomínají na snímek Eiger B.A.S.E., který zachytil první B.A.S.E. jump, uskutečněný Cannesem Archem a Ueli Gengenschatzem z tzv. „Hřibu“, bizardního skalního útvaru v severní stěně Eigeru (3970 m). Po třináct sekundách trvajícím volném pádu otevírají oba své padáky a přistávají na úpatí této věhlasné, 1800 metrů vysoké stěny.

Ovšem bezesporu nejpůsobivějším filmem lze označit snímek Escape Over The Himalayas, který vypovídá o neutěšené situaci v současném Tibetu těžce zkoušeném čtyřicetiletou čínskou nadvládou. Každý rok posílají tibetské rodiny na 400 pěti až jedenácti letých dětí na nebezpečný, často smrtí končící pochod přes Himaláje a Nepál do Dharamsaly v Indii, kde jeho výsost Dalajláma se svou sestrou založili školu pro uprchlé tibetské děti, aby jim poskytly možnost vzdělání a výsadu svobodného náboženského vyznání. Zazie Blumencron je na jejich cestě doprovází a vytváří film, který je dojemný, tragický a zároveň i plný naděje.

Jistě by byla velká škoda, kdyby si kanaďané nechávali takto kvalitní soubor filmů jenom pro sebe a tak každý rok putují nejlepší filmy festivalu ihned po jeho skončení na turné. Na každé jeho zastávce vybírá pořadatelská organizace ty filmy, které nejlépe odpovídají místním zájmům. Turné začíná svou cestu na počátku listopadu v severní Americe. Severoamerické turné v roce 2001-2002 navštívilo více než 100 tisíc lidí 247 projekcí ve 175 městech. Největší návštěvnost na jedné projekci má Thunder Bay, ON, Kanada s více než 1300 diváky. Každý rok s ním o toto označení soutěží Salt Lake City, UT a Great Falls, MT.

Světové turné se dostane do celého světa a navštíví všechny kontinenty. Ovšem do České republiky zavítalo poprvé až letos a zásluhu na tom má Lezecký kroužek Prachov, který uskutečnil 14. června 2003 historicky první ročník BMFF u nás a to v bráně Českého ráje – v Jičíně.

Program byl rozdělen do dopolední a podvečerní projekce a byl doplněn o celou řadu doprovodných akcí. Tou nejvýraznější bylo bezesporu předávání čestného členství ČHS významným lezeckým osobnostem Karlu Cermanovi, Oldovi Kopalovi, Radanu Kuchařovi a Bohumilu Svatošovi z rukou místopředsedkyně ČHS Aleny Čepelkové a předsedy Jiřího Nováka, který rovněž celý festival v jičínském kině zahájil. Radan Kuchař zde měl ještě jednu jistě příjemnou povinnost – autogramiádu své knihy Deset velkých stěn, kterou bylo možno na místě též zakoupit.

Sobotní slunné odpoledne mezi jednotlivými projekcemi přímo vybízelo jít si zalézt do blízkých Prachovských skal, leč přítomní členové Výkonného výboru ČHS zasedli k jednacímu stolu spolu se zástupci vrcholových komisí hlavních pískovcových oblastí, správ CHKO a DAV a věnovali se problematice pískovcového horolezectví. Závěry z této konference najdete na jiném místě tohoto čísla Montany.

Ale zpět do kina. Rozmanitý kaleidoskop filmů spojoval svým průvodním slovem moderátor Českého rozhlasu a televize Václav Žmolík, známý svým kladným vztahem k cestování a k Českému ráji. A o to, aby diváci neodcházeli domů pouze se zajímavými zážitky, se postarali sponzoři, kteří věnovali hodnotné věcné ceny do losovací soutěže probíhjící mezi jednotlivými filmy. Výherci si také odnesli volné vstupenky na příští, druhý ročník BMFF, který se uskuteční v květnu nebo červnu 2004 Bude probíhat též ve dvou promítacích blocích, které se však přesunou do pátečního a sobotního podvečera. I na příští rok se plánuje celá řada doprovodných akcí, na jejichž přípravu bude mít organizační výbor mnohem víc času než letos a tak doufá, že se mu také podaří přilákat do Jičína mnohem víc návštěvníků než při prvním ročníku. Pokud pomůže i počasí a bude sucho, nepohrdnete jistě ani blízkými věžemi Prachovských skal, na jejichž údržbu mimo jiné také část výtěžku z této akce putuje.

Takže – příští rok se na vás těšíme a vy se těšte na skvělé filmy, jaké jste na širokém plátně se zvukem dolby stereo a českými titulky ještě neviděli!

Veškeré informace hledejte v Montaně a na www.lkp.cz.

Jana Všetečková a Fugas